Powered by SmartsuppProwadzenie samochodu po zażyciu marihuany | CanaClinik

Prowadzenie samochodu po zażyciu marihuany

Prowadzenie samochodu po zażyciu marihuany

Meta description: Zrozumienie ryzyka prowadzenia pojazdu po zażyciu marihuany. CanaClinik informuje o wpływie na zdolności motoryczne i prawne konsekwencje. Marihuana niesie za sobą konotacje wskazujące na zażywanie środków niedozwolonych. Czy słusznie? Otóż nie. Osoby zażywające medyczną marihuanę, traktowane są na równi z innymi pacjentami, którym przepisy zezwalają na przyjęcie dawki leku, niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywają. Która odmiana marihuany traktowana jest leczniczo? Co trzeba mieć przy kontroli policji w przypadku posiadania marihuany leczniczej? Sprawdź, czy posiadanie medycznej marihuany jest legalne?

Marihuana niesie za sobą konotacje wskazujące na zażywanie środków niedozwolonych. Czy słusznie? Otóż nie. Osoby zażywające medyczną marihuanę, traktowane są na równi z innymi pacjentami, którym przepisy zezwalają na przyjęcie dawki leku, niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywają. Która odmiana marihuany traktowana jest leczniczo? Co trzeba mieć przy kontroli policji w przypadku posiadania marihuany leczniczej? Sprawdź, czy posiadanie medycznej marihuany jest legalne?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Rodzaje marihuany i działanie
  • Medyczna marihuana a policja
  • Jakie są odmiany konopi?

Wpływ Marihuany na Zdolności do Prowadzenia Pojazdów

Lista preparatów medycznych oraz leków, które wpływają na zdolność postrzegania i szybkość reakcji pacjenta jest długa, lecz tylko medyczna marihuana budzi niepożądane emocje. W sytuacji, w której dany lek może ograniczać zdolność oceny sytuacji, producent ma obowiązek zamieścić stosowne ostrzeżenie na opakowaniu.

Marihuana medyczna może wywoływać niechciane działania (zawroty głowy, brak koncentracji, senność), dlatego osoby ją zażywające nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych, czy obsługiwać maszyn.

Jak marihuana wpływa na reakcję i koncentrację?

Pewnym zaskoczeniem może wydawać się opinia lekarzy, według której pacjenci leczeni marihuaną medyczną (związki THC i CBD) odczuwali zmniejszone objawy behawioralne, łagodniej przechodzili niepokój, a nawet poprawiała się ich zdolność do prowadzenia pojazdów. Oczywiście mowa jest o przyjmowaniu marihuany zgodnie z zaleceniami.

Porównanie wpływu alkoholu i marihuany na prowadzenie

Już 0,05% alkoholu we krwi wpływa na zwiększenie ryzyka wypadku o 575%. Badania przeprowadzone na zlecenie National Highway Traffic Safety Administration nie wykazały zwiększenia niebezpieczeństwa pod wpływem THC. Niestety, największe zagrożenie sprawiają kierowcy, którzy przyjmują obie używki naraz.

Prawne Aspekty Prowadzenia Pojazdu po Zażyciu Marihuany

Posiadanie medycznej marihuany jest legalne! O tym, czy policjant może Cię przeszukać, decydują odrębne przepisy odnoszące się do sytuacji zagrożenia. Jest to procedura standardowa, której podlegają niemal wszyscy obywatele RP.

Obowiązujące przepisy i kary

W świetle obowiązującego prawa pacjent zażywający marihuanę medyczną musi w trakcie kontroli przedstawić zaświadczenie o leczeniu medyczną marihuaną, przy czym nie chodzi tu o różne rodzaje zioła do palenia, lecz mowa jest stricte o preparatach medycznych.

Testy na obecność THC w organizmie kierowców

Obecność THC w organizmie jest wykrywalna w ślinie, moczu, krwi, a nawet owłosieniu.

Indica a sativa różnice:

  • Indica ma działanie relaksujące, rozluźniające, wywołujące ogólną ociężałość;
  • Sativa daje efekt silnie pobudzający z uwagi na dużą zawartość THC.

W przypadku braku stosownego zaświadczenia o korzystaniu z marihuany medycznej policja ma prawo skierować pacjenta na badania laboratoryjne.

Porady dla Kierowców od CanaClinik

Medyczna odmiana marihuany zawierająca głównie kannabidiol (CBD) nie wpływa negatywnie na zdolność do prowadzenia samochodu. Substancja uśmierza ból, uspokaja, jednak nie powoduje odurzenia.

Jak unikać ryzyka jazdy pod wpływem

Najprościej jest rezygnować z samodzielnej jazdy po zażyciu marihuany medycznej lub przyjmować ją w miejscu i czasie, który zwalnia z obowiązku przemieszczania się własnym autem.

Zalecenia dotyczące bezpiecznego użytkowania marihuany

Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego w kontekście dozwolonych dawek, jak i częstości zażywania. Przypominamy, mimo że CBD jest uznawany za substancję niepowodującą odurzenia, testy medyczne nadal nie są zakończone. Zaleca się obserwację własnych odruchów i zachowań, a w sytuacji krytycznej, rezygnację z prowadzenia auta.

Wypełnij formularz i odbierz e-receptę szybko!

Rozpocznij E-Konsultację

Najnowsze posty

Unikanie niepokoju po użyciu medycznej marihuany
01 kwietnia, 2024

clinicclinic,

Online

Unikanie niepokoju po użyciu medycznej marihuany

Unikanie niepokoju po użyciu medycznej marihuany
Meta description: Zminimalizuj niepokój po...

Czytaj Dalej
Marihuana w żywności. Sposoby spożywania marihuany
01 kwietnia, 2024

clinicclinic,

Online

Marihuana w żywności. Sposoby spożywania marihuany

Marihuana w żywności. Sposoby spożywania marihuany
Meta description: Odkryj różnorodne...

Czytaj Dalej